ul. Kielcka 10
867 600 467 kontakt@- dla-ludzi.pl

Zioło lubi obalać 7 mitów na temat bólu przewlekłego

Zioło lubi obalać 7 mitów na temat bólu przewlekłego

Posted by Lori Ann Reese on 11/08/2021 in Leczenie Bólu

Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Społeczność medyczna dopiero niedawno uznała fibromialgię za uzasadniony objaw bólu przewlekłego. Wyobraź sobie, że jesteś pacjentem z ciężkim i wyniszczającym bólem przewlekłym i powiedziano ci, że to "tylko w twojej głowie".

Znalezienie dowodu na istnienie przewlekłego bólu może być trudne. W rzeczywistości, w przypadku bólu neuropatycznego, źródłem jest układ nerwowy. Lekarze nie są w stanie wskazać źródła bólu neuropatycznego, ponieważ przemieszcza się on po całym organizmie. Pacjenci również nie są w stanie przewidzieć, kiedy i gdzie pojawi się ból przewlekły.

Na naszym portalu społecznościowym, Ask.MarijuanaDoctors.com, rozmawiamy z pacjentami, którzy mają przewlekły ból każdego dnia. Dla niektórych z nich, minęły lata zanim znaleźli lekarza, który mógł im pomóc. Kogoś, kto rozumiał, że przewlekły ból jest prawdziwy. I lekarza, który pracowałby nad znalezieniem rozwiązań, aby uczynić objawy przewlekłego bólu bardziej znośnymi dla swojego pacjenta.

Skierowaliśmy ponad milion pacjentów do lekarzy w Stanach Zjednoczonych w celu oceny stanu zdrowia karty medycznej. I przewlekły ból jest, zdecydowanie, najczęstszym objawem i diagnozą. Dlatego jest to kwalifikujący się warunek zdrowotny w prawie każdym zalegalizowanym stanie.

Ale nadal istnieją pewne stany i społeczności, które nie uznają bólu przewlekłego jako stanu zdrowia. I zamiast tego mogą wierzyć w mity otaczające ból przewlekły. Oto siedem najczęstszych mitów na temat bólu przewlekłego.

Mit #1: Ból przewlekły jest wyimaginowany

Jako ktoś, kto żyje z przewlekłym bólem, rozumiem, jak frustrujące może to być. Nie tylko dlatego, że życie z bólem przewlekłym jest, cóż, bolesne i nieprzewidywalne. Ale także dlatego, że ludzie, którzy nigdy nie doświadczyli bólu przewlekłego, nie rozumieją go.

Wielokrotnie musiałem wyjaśniać, co czuje się w neuropatii cukrzycowej. Dla mnie, i rekord, wyobraź sobie tysiąc żądło mrówek ognia na palcach i spodzie stóp. Auć jest niedopowiedzeniem. Czy kiedykolwiek zatrzymałeś się na środku targu rolniczego i ściągnąłeś buty, żeby pomasować sobie stopy? Ja tak. I wciąż czuję te spojrzenia.

Pacjenci nie wyobrażają sobie przewlekłego bólu. Jest on stale obecną częścią twojego życia. I kieruje twoim dniem, czy ci się to podoba, czy nie. Ból przewlekły decyduje o tym, jak długo możesz chodzić na zakupy, jaki rodzaj aktywności sportowej możesz uprawiać, a nawet jaką pracę możesz wykonywać.

Bez skutecznego leczenia objawów, nie kontrolujesz przewlekłego bólu; to on kontroluje ciebie. I nigdy nie wiesz, jaki to będzie dzień w skali bólu od łagodnego do silnego. To może być dobry dzień, z niewielkim bólem, w którym czujesz się prawie normalnie. A potem, masz dzień, w którym spacer z psem jest wyzwaniem.

(Deposit Photos)

Mit #2: Ból przewlekły w końcu ustąpi

Z definicji wynika, że jeśli ból przewlekły ustępuje, nie jest już bólem przewlekłym. Ale czasami może się to zdarzyć w przypadku pacjentów. Na przykład, pacjent może stracić na wadze i znaleźć, że objawy reumatoidalnego zapalenia stawów poprawić. Lub, w niektórych przypadkach, całkowicie ustąpiły.

Pacjenci poddawani chemioterapii mogą odczuwać silny ból. Jednak po zakończeniu leczenia mogą zacząć czuć się znacznie lepiej. Zależy to od stopnia zaawansowania raka i rodzaju leczenia, które pacjent otrzymuje.

Istnieje pięć różnych rodzajów bólu przewlekłego, którego mogą doświadczać pacjenci z rakiem:

  • Ból nerwów
  • Ból kości
  • Ból tkanek miękkich
  • Ból przeniesiony
  • Ból fantomowy

Pamiętasz, kiedy mówiliśmy, że ból przewlekły nie jest wszystkim w twojej głowie? Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest ból fantomowy. I dotyczy to każdego, kto przeszedł amputację chirurgiczną. Ból ten jest nadal bardzo realny. I może wahać się od łagodnego do umiarkowanego lub silnego w skali bólu lub inwentarzu pacjenta (system oceny).

Neurolodzy i psycholodzy nie rozumieją tego do końca, ale mózg jest superkomputerem świadomym amputacji. I czasami mózg może wywoływać bolesne reakcje nerwowe w miejscu amputacji. Albo ból, który wydaje się pochodzić z kończyny lub części ciała, której już nie ma.

Mit #3: Lekarze nie potrafią zdiagnozować bólu przewlekłego

Tak, rzeczywiście mogą. Podczas wizyty u lekarza lub pobytu w szpitalu w ramach pomocy doraźnej zostaniesz poproszony o ocenę swojego bólu. Istnieją różne skale, ale najczęściej używaną w Stanach Zjednoczonych jest Wong-Baker Faces Pain Scale©. A to dlatego, że jest ona łatwa w użyciu; należy wskazać twarz, która przypomina to, co czujesz.

Oczywiście, istnieje wiele innych skal bólu. Lekarze używają tej, która ich zdaniem zapewnia najdokładniejszy pomiar bólu. Rzeczą, którą należy pamiętać o bólu przewlekłym jest to, że choć jest on uporczywy, to zmienia się jego natężenie. Może być możliwy do opanowania przy pomocy Advilu i kilku kremów miejscowych, a następnego dnia całkowicie osłabiający.

Lekarze mogą i diagnozują ból przewlekły. A wielu pacjentów, którzy posiadają kartę medyczną, może mieć różne stężenia marihuany, aby radzić sobie z objawami od łagodnych do ciężkich. W dniach, w których ból jest umiarkowany do silnego, koncentraty konopi mogą pomóc.

Mit #4: Pacjenci muszą się upośledzić, aby złagodzić objawy bólu

Każdy pacjent, który ubiega się o kartę medyczną, chce się tylko naćpać? Nie. Ale możecie się domyślić, skąd pochodzi ten mit. Od ludzi, którzy nie chcą, aby medyczna marihuana została zalegalizowana. Albo walczą przeciwko rozszerzeniu jej zakresu, aby objąć nią więcej schorzeń kwalifikujących do współczującej opieki.

Celem stosowania medycznej marihuany w leczeniu przewlekłego bólu jest sprawienie, aby ból był łatwiejszy do opanowania. Czasami oznacza to obniżenie poziomu bólu z 9 do 2 w skali dyskomfortu. Całkowite pozbycie się bólu może być możliwe, ale niewielu ludzi chce stracić funkcjonalność. Mają swoje życie, pracę, rodzinę, przyjaciół i nie tylko.

Pacjenci z przewlekłym bólem są, średnio, nie szukają dostać blitzed lub dysfunkcyjnie wysoki. Zamiast tego, chcą uderzyć w słodki punkt ulgi w bólu bez uczucia odrętwienia lub otępienia, tak aby mogli mieć normalny dzień. Tak jak by to zrobili, gdyby nie cierpieli z powodu przewlekłego bólu.

(Deposit Photos)

Mit #5: Tylko marihuana o wysokiej mocy działa na ból przewlekły

Tolerancja odgrywa ważną rolę w wyborze mocy dla medycznej marihuany. Podobnie jest z innymi kryteriami. Na przykład, jeśli sam leczysz się marihuaną od lat, możesz potrzebować mocniejszej odmiany, aby uzyskać pożądane rezultaty. Ale jeśli jesteś początkujący w stosowaniu medycznej marihuany, mały puff na vape lub połowa jadalnej gumy może załatwić sprawę.

Według niektórych badań klinicznych, mężczyźni mają "chrupki" częściej niż kobiety. Ale kobiety są bardziej wrażliwe na działanie marihuany. Tak więc, mniejsza ilość medycznej marihuany jest zazwyczaj potrzebna kobietom, aby pomóc zarządzać objawami przewlekłego bólu.

W niektórych stanach najwyższa moc odmian i produktów marihuany nie jest dostępna w aptekach. W stanie, w którym mieszkasz, może istnieć ograniczenie mocy. Ale dla pacjentów objętych opieką hospicyjną z powodu nieuleczalnej choroby, marihuana o wyższej mocy może być dostępna.

Większość lekarzy zajmujących się marihuaną i sprzedawców w punktach sprzedaży sugeruje, aby na początek spróbować marihuany o niższej mocy. W ten sposób, jako pacjent z przewlekłym bólem, możesz stopniowo podnosić poziom, aż znajdziesz odpowiednią moc dla swoich celów zdrowotnych.

Mit #6: Ludzie z kartą medyczną chodzą do pracy na haju

Jeśli właśnie otrzymałeś swoją kartę medyczną i nie używałeś często marihuany, będziesz chciał się z nią oswoić. Oznacza to przyjmowanie małych dawek i eksperymentowanie z ilością, aby pomóc ci osiągnąć pożądane złagodzenie objawów.

To, czego nie chcesz robić, to zażywać marihuany przed wyjściem do pracy. Po pierwsze, kierowcy, którzy prowadzą pojazd pod wpływem, narażeni są na bardzo surowe kary prawne. I nie ma tolerancji. Jazda naćpanym jest dla organów ścigania tym samym, co jazda po pijanemu i jest tak samo niebezpieczna. Możesz zostać ranny. Inni ludzie mogą ucierpieć. Możesz trafić do więzienia. Nie rób tego.

Jak się czujesz, kiedy zażywasz medyczną marihuanę w domu? Odprężony? Może trochę wolniejszy poznawczo (w zależności od szczepu marihuany, który wybierzesz). Pamiętasz te czasy, kiedy spędziłeś trzydzieści minut na szukaniu pilota, a on już był w twojej ręce? To.

I ludzie o tym wiedzą. Z wyjątkiem kilku stanów, które wprowadzają reformy prawa pracy dla pacjentów, używanie marihuany w pracy jest złym pomysłem. W większości organizacji, bycie pod wpływem marihuany w pracy jest podstawą do zwolnienia, nawet jeśli inne duże organizacje, takie jak Amazon, stwierdziły, że nie będą testować używania marihuany. Tak długo, jak pracownicy używają jej legalnie i po godzinach.

Ludziom może się podobać pomysł chodzenia do pracy na haju, ale wolą uniknąć bycia obwąchanym przez biurową Karen.

(Deposit Photos)

Mit #7: Pacjenci z kartą medyczną wolą palić marihuanę

Palacze zazwyczaj lubią palić marihuanę. Jeśli jesteś obecnie użytkownikiem tytoniu lub byłeś nim w przeszłości, możesz preferować suche zioło zamiast innych opcji. Jednak wiele osób wybiera marihuanę do palenia, ponieważ jest ona tańsza.

Jest wiele wad używania marihuany do palenia. Przede wszystkim, zapach. Możesz zapalić wszystkie świece, jakie chcesz i spryskać sofę lub zasłony, zanim przyjedzie twoja mama. Twój dom nadal będzie pachniał jak zioło. Tak samo będzie pachniało twoje ubranie, włosy i być może twój kot.

Możesz używać marihuany legalnie w stanie, w którym jest ona dostępna dla dorosłych lub na podstawie karty medycznej. Ale czy naprawdę masz ochotę na tę niezręczną rozmowę za każdym razem, gdy ktoś powie, że czuje zapach trawki? Prawdopodobnie nie. A palenie marihuany nie jest takie wygodne. Suche zioła w vapach są trochę łatwiejsze, ale jeśli pójdziesz klasyczną drogą z bongiem, to utrzymanie go w higienie wymaga dużo pracy.

Nie. To nie jest żywica, to są wszy w twojej fajce, a one mogą sprawić, że będziesz naprawdę chory. Powinieneś czyścić swoje bonga co najmniej co trzy dni. Puryści czyszczą swoje szklane naczynia codziennie ręcznie. I to nie jest przyjemne.

Covid-19 sprawił, że wdychanie rzeczy stało się nieco bardziej niepokojące. Dlatego właśnie jadalne produkty z konopi odnotowały największy wzrost sprzedaży w 2020 r., według MJBizDaily®. Do produktów jadalnych zalicza się wszystko, od batonów śniadaniowych po herbaty, zimne napoje, cukierki, pastylki i gumy do żucia. Na siedmiu największych rynkach konopi indyjskich sprzedaż produktów typu edibles wzrosła o 60%.

Teraz masz już wszystko na temat stosowania medycznej marihuany podczas przeziębienia lub grypy. A jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na wykorzystanie medycznej marihuany podczas walki z infekcją bakteryjną lub wirusową jest sen. Marihuana może pomóc ci uzyskać głębszy, regenerujący sen (bez budzenia się z powodu objawów), który pomoże ci szybciej odzyskać siły po przeziębieniu lub grypie.

Featured Image: Canva