ul. Kielcka 10
867 600 467 kontakt@- dla-ludzi.pl

Czy można oddawać krew podczas przyjmowania medycznej marihuany?

Czy można oddawać krew podczas przyjmowania medycznej marihuany?

Posted by Marihuana Doctors on 08/24/2017 in Medyczna Marihuana

Zaktualizowano 15 grudnia 2017 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Oddawanie krwi to działalność wolontariacka, którą wiele osób traktuje bardzo poważnie. Oddana krew jest wykorzystywana w wielu procedurach medycznych, zwłaszcza w nagłych wypadkach. Krew, którą oddasz, może uratować życie, o czym Amerykański Czerwony Krzyż przypomina nam co jakiś czas, gdy zapasy krwi są niewielkie.

Jeśli kiedykolwiek oddawałeś krew, wiesz, że istnieje proces kwalifikacyjny, który ma na celu zakwalifikowanie Cię do oddania krwi. Musisz odpowiedzieć na szereg pytań, a niewielka próbka Twojej krwi jest badana, aby upewnić się, że jest bezpieczna i wolna od chorób. W latach 90-tych, kiedy HIV był nowym wirusem w tym kraju, istniało ryzyko zarażenia się tą chorobą w wyniku transfuzji krwi. Od tego czasu zaostrzono proces badania krwi dawców.

Osoby cierpiące na niektóre rodzaje nowotworów nie mogą oddawać krwi ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się choroby - istnieje ryzyko, że jakiś element choroby pozostaje uśpiony we krwi i może zostać przekazany biorcy krwi. Jeśli podróżowałeś do pewnych krajów lub byłeś narażony na pewne choroby, przed oddaniem krwi należy odczekać okres inkubacji tych chorób.

W większości przypadków oddana przez Ciebie krew nie może być zbadana pod kątem potencjalnej choroby. Centrum krwiodawstwa musi polegać na informacjach, które podasz, aby mieć pewność, że krew, którą otrzymają, będzie bezpieczna dla biorcy. Medyczna marihuana również może być obecna w Twoim organizmie, ale nie jest wykrywalna podczas wywiadu przesiewowego.

Jakie narkotyki dyskwalifikują Cię z oddawania krwi?

Amerykański Czerwony Krzyż jest największą organizacją krwiodawstwa w Stanach Zjednoczonych, ale to FDA ustala normy dotyczące oddawania krwi i regularnie kontroluje punkty krwiodawstwa. Czerwony Krzyż jest odpowiedzialny za edukację społeczeństwa na temat oddawania krwi oraz za przeprowadzanie wymaganych procedur badania krwi.

THC, czyli aktywny składnik marihuany, nie jest jedną z substancji, na obecność których badana jest oddawana krew. Nie ma szczególnych zakazów oddawania krwi, jeśli jesteś użytkownikiem medycznej marihuany. Jeśli jesteś pod wyraźnym wpływem marihuany, centrum krwiodawstwa może Cię odesłać i poprosić, abyś wrócił, gdy poczujesz się lepiej.

Każdy, kto oddaje krew, jest pytany o przyjmowane leki. Osoby leczące się antybiotykami proszone są o poczekanie do zakończenia leczenia. Większość leków dostępnych bez recepty oraz rutynowe recepty na ciśnienie krwi lub środki antykoncepcyjne nie stanowią przeszkody w oddawaniu krwi.

Kwestionariusz przed oddaniem krwi zawiera pytania dotyczące zażywania nielegalnych narkotyków. Odpowiedzi na te pytania pozostają poufne, ale mogą uniemożliwić oddanie krwi. Wstrzykiwanie nielegalnych narkotyków powoduje dożywotnie wykluczenie z możliwości oddawania krwi. Inne rodzaje zażywania narkotyków mogą spowodować, że po przyjęciu ostatniej dawki trzeba będzie odczekać pewien okres.

Co należy wziąć pod uwagę przed zgłoszeniem się do oddania krwi?

Niektóre z procedur kontrolnych przy oddawaniu krwi mają na celu ochronę zdrowia dawcy. Jeśli nie czujesz się dobrze, oddawanie krwi może nie być dla ciebie dobrym wyborem.

Jako osoba używająca medycznej marihuany, oto kilka rzeczy, które należy rozważyć przed stawieniem się w centrum krwiodawstwa w celu oddania krwi:

    Czy ważysz się? Aby oddać krew, musisz ważyć co najmniej 110 funtów. Jeśli Twoja masa ciała znajduje się w tej okolicy, warto to sprawdzić, zanim pójdziesz oddać krew. Odrzucenie w centrum krwiodawstwa może sprawić, że poczujesz się skrępowany i obniżysz swoją samoocenę. Jeśli limit wagi jest dla Ciebie problemem, warto zaplanować przybranie na wadze przed próbą oddania krwi. Rozpakuj swoje torby. Jeśli podróżowałeś poza granicami kraju, najlepiej jest odczekać kilka miesięcy przed próbą oddania krwi. Możesz być nosicielem choroby, na którą byłeś narażony podczas podróży, a która jeszcze się nie ujawniła. Po upływie odpowiedniego okresu inkubacji, jeśli nie rozwinie się żadna choroba, można oddać krew. Odpoczywaj. Twój ogólny stan zdrowia zostanie oceniony, gdy udasz się na pobranie krwi. Jeśli jesteś chory lub po prostu słabo się czujesz, nie będziesz mógł oddać krwi. Oddawanie krwi może pozbawić Cię sił nawet w dobrym dniu. Upewnij się, że jesteś wypoczęty przed oddaniem krwi, a doświadczenie to będzie o wiele bardziej pozytywne. Nawadniaj się. Żyły, które są dobrze nawodnione, łatwiej się otwierają. Pracownicy centrum krwiodawstwa są ekspertami w pobieraniu krwi, ale nie musisz stanowić dla nich wyzwania. Nie ma nic gorszego niż dwu- lub trzykrotne wbijanie igły w celu oddania krwi. Gdy Twój organizm jest odpowiednio nawodniony, żyły są duże i puszyste, a krew łatwo z nich wypływa. Odczekaj jedną godzinę. Podobnie jak w przypadku pływania po jedzeniu, dobrze jest odczekać godzinę po jedzeniu, aby oddać krew. Zdrowy posiłek wzmocni Twoje siły i przygotuje Cię do oddania krwi. Może być jednak trudno oddać krew, gdy trawisz śniadanie. Po zakończeniu oddawania krwi ciasteczka i sok będą naprawdę smakować. Zrób przerwę między dawkami. Nie ma problemu z oddawaniem krwi, jeśli używasz medycznej marihuany, ale nikt nie chce otrzymywać krwi z zawartością THC. Dobrym sposobem na uniknięcie problemów jest odczekanie, aż nie będziesz odczuwał skutków ostatniej dawki. Jeśli nie odczuwasz skutków działania medycznej marihuany, prawdopodobnie została ona już zmetabolizowana poza Twoim krwiobiegiem. To dobry moment, abyś oddał krew i pomógł ratować życie.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz oddawać krew co 56 dni, nawet jeśli używasz medycznej marihuany.

Dowiedz się więcej

Aby dowiedzieć się więcej na temat wpływu, jaki medyczna marihuana może mieć na Twój organizm, skorzystaj z naszej funkcji wyszukiwania, aby znaleźć lekarza zajmującego się marihuaną w pobliżu. Lekarz, który ma doświadczenie w stosowaniu marihuany w leczeniu pacjentów, może pomóc Ci zrozumieć korzyści medyczne płynące z marihuany i to, w jaki sposób może ona wpłynąć na poprawę jakości Twojego życia. Może on również odpowiedzieć na wszelkie dodatkowe pytania dotyczące oddawania krwi jako pacjent MMJ.