Medyczna marihuana dla osób po amputacjach
Posted by Marihuana Doctors on 07/21/2017 in Dolegliwości i schorzenia
Zaktualizowano 15 grudnia 2017 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer
Chociaż nowoczesne techniki medyczne poprawiły wskaźniki przeżywalności operacji amputacji, nadal jest to leczenie ostatniej szansy w przypadku kilku różnych schorzeń. Liczba osób po amputacjach wzrosła z powodu walk i innych sytuacji, w tym postępujących nowotworów i urazów spowodowanych wypadkami.
Amputacja jest zabiegiem ratującym życie, ale często pozostawia pacjentów z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Amputacja kończyny może mieć wpływ na wykonywanie codziennych czynności i wymaga terapii zajęciowej, aby odzyskać samodzielność. Amputacja powoduje także zmiany w układzie krążenia i układzie nerwowym.
Głównymi problemami, z którymi borykają się osoby po amputacji kończyny, są ból i lęk. Oba te problemy można bardzo skutecznie leczyć, stosując produkty na bazie medycznej marihuany.
Co powoduje resztkowy ból kończyn?
Nierzadko po amputacji odczuwany jest ból w pozostałej części kończyny. W niektórych przypadkach ból ten ustępuje z czasem. W innych jest on stały.
Co najmniej 67% osób z amputowaną kończyną doświadcza resztkowego bólu kończyny (RLP), który różni się od bólu fantomowego kończyny. Ból fantomowy kończyny jest stanem psychologicznym, w którym osoba po amputacji odczuwa ból w części kończyny, która już nie istnieje. RLP jest odczuwany w istniejącej części kończyny w pobliżu miejsca, w którym dokonano amputacji.
RLP może być spowodowany czynnikami, które istniały przed amputacją, lub może być wynikiem operacji amputacji.
Przyczyny RLP obejmują:
- Problem skórny lub wysypka powstałe w wyniku operacji amputacji
Zakażenie w miejscu operacji
Problemy z krążeniem, takie jak cukrzyca
Uraz doznany podczas zabiegu chirurgicznego
Zmniejszony przepływ krwi do tego obszaru
Koniec kości nie jest odpowiednio chroniony przez tkankę i skórę
Uwięzienie nerwu w bliźnie pooperacyjnej
Ostrogi kostne powstałe w wyniku urazu przed lub w trakcie zabiegu operacyjnego
RLP może być bardzo bolesne - może być odczuwane jako skurcz lub ból w okolicy końca amputacji. RLP może być także uczuciem gorąca lub zimna albo pieczenia w tej okolicy. W niektórych przypadkach, aby rozwiązać problem RLP, konieczna jest kolejna operacja. Czasami jest to tylko stan przejściowy, występujący w trakcie gojenia.
Z czasem amputowana kończyna może doprowadzić do zaniku mięśni lub utraty gęstości kości. W przypadku amputowanych nóg brak możliwości przenoszenia ciężaru ciała osłabia pozostałą kość, a zmieniony krok osoby amputowanej zmienia sposób wykorzystywania mięśni. Mięśnie, które nie są już wykorzystywane do chodzenia, mogą tracić siłę i kurczyć się.
Te zmiany w amputowanej kończynie mogą powodować ból. Z powodu amputacji osoby po amputacji często cierpią z powodu przewlekłego bólu. Ból przewlekły stanowi odrębną dolegliwość i może prowadzić do lęku lub depresji.
Lęk i amputacja
Innym przewlekłym stanem, który może wystąpić po amputacji, jest lęk lub depresja. Kiedy kształt ciała ulega poważnej zmianie, zwłaszcza gdy nie przypomina już większości innych ciał, zmiana ta może być szokująca psychicznie. Amputacja zmienia także zdolność do wykonywania codziennych czynności, co może mieć wpływ na spojrzenie na życie.
Przyczyna amputacji może być także źródłem stresu. Traumatyczne wypadki mogą powodować zespół stresu pourazowego (PTSD), który jest poważnym zaburzeniem psychicznym. Amputowana kończyna może być trwałym przypomnieniem traumatycznego zdarzenia, które wywołuje silne emocje, trudne do przetworzenia. Osoby cierpiące na PTSD doświadczają lęku i depresji, a także bezsenności, retrospekcji i ataków paniki.
Nawet amputacje, które nie są wynikiem urazu, mogą być równie stresujące. Amputacje z powodu nowotworu często powodują niepokój związany z powrotem raka i złość na raka w ogóle. Chorzy na cukrzycę czasami wymagają amputacji z powodu słabego krążenia krwi. Taka amputacja może oznaczać postęp choroby i zmuszać do zmagania się z własną śmiertelnością.
Życie bez kończyny jest niezwykle stresujące i wyczerpujące, zwłaszcza na początku. Osoby po amputacji pracują ciężej, aby wykonywać codzienne czynności, które reszta z nas uważa za rutynowe. Muszą ściśle monitorować swój stan zdrowia i mogą zdecydować się na używanie protezy, która wymaga rutynowej wymiany. Niepokój nie jest niczym niezwykłym u osób po amputacjach.
Rodzaje leczenia medyczną marihuaną dla osób po amputacjach
Marihuana jest sprawdzonym środkiem przeciwbólowym, który nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych, jakie wywołują opioidy. Może również leczyć ból nerwów, który jest bardzo trudny do uśmierzenia w inny sposób. Duża część RLP związanego z amputacjami to ból nerwów, który może mieć charakter przewlekły, co sprawia, że medyczna marihuana jest idealnym środkiem leczniczym.
Terapia marihuaną może przynieść ulgę w RLP bez uzależnienia i niebezpiecznych skutków ubocznych. Przedawkowanie opioidów może być śmiertelne, ponieważ tłumią one układ oddechowy. Marihuana blokuje bóle nerwowe, ale nie wpływa na rytm serca ani oddychanie. Przedawkowanie marihuany, w jakiejkolwiek postaci, jest fizycznie niemożliwe.
Produkty z konopi indyjskich można stosować miejscowo na zlokalizowany ból, taki jak RLP. Dostępne są olejki i balsamy nasączone marihuaną, które można nakładać bezpośrednio na bolące miejsce. Korzyścią z zastosowania miejscowego jest niemal natychmiastowa ulga w bólu. Kannabinoidy działają bezpośrednio na nerwy w danym regionie i nigdy nie docierają do mózgu.
Miejscowe stosowanie medycznej marihuany przynosi ulgę w bólu bez wywoływania jakichkolwiek właściwości psychoaktywnych. Możesz stosować produkty z miejscową marihuaną podczas pracy lub jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nie powoduje on haju, nie wpływa na ocenę sytuacji ani nie wywołuje snu.
Konopie indyjskie są również przydatne w leczeniu stanów lękowych i depresji. Euforyczny efekt marihuany jest odprężający i może być utrzymywany dłużej niż w przypadku innych leków. Nie ma też dużego spadku nastroju po odstawieniu marihuany, który mógłby wywołać uczucie depresji.
Istnieje kilka różnych sposobów podawania medycznej marihuany w celu złagodzenia stanów lękowych. Kilka kropli nalewki lub innego koncentratu konopi zażytych podjęzykowo może niemal natychmiastowo przeciwdziałać ostrym napadom lęku. Długotrwale działające formy marihuany mogą być stosowane w celu długotrwałej walki ze stresem.
Terapia marihuaną może być stosowana w połączeniu z innymi technikami terapeutycznymi w leczeniu PTSD. W przypadku objawów PTSD, które mogą towarzyszyć amputacji, marihuana może pomóc w bezpiecznym radzeniu sobie z ekstremalnymi emocjami związanymi z PTSD.
Dowiedz się więcej
Aby dowiedzieć się więcej na temat zastosowań medycznej marihuany dla osób po amputacji, porozmawiaj z lekarzem specjalizującym się w marihuanie w Twojej okolicy.