Jak rozmawiać z pacjentami o medycznej marihuanie
Posted by Marihuana Doctors on 10/02/2017 in Zasoby lekarzy
Zaktualizowano 4 stycznia 2019 r. Treści medyczne zweryfikowane przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer
Chociaż organy rządowe i urzędnicy stają się coraz bardziej otwarci na legalizację medycznej marihuany, wiemy już, że ludzie używają jej od lat, zarówno rekreacyjnie, jak i w celach leczniczych. Interesujące jest jednak to, jak konopie indyjskie zmieniały się kulturowo na przestrzeni lat. To, co kiedyś uważano za tabu, dziś znajduje się na naszym stole kuchennym.
Szczerze mówiąc, to delikatna sprawa, gdy trzeba podejść do pacjenta i zapytać go, czy używa marihuany lub czy chce jej używać, aby złagodzić objawy choroby. To samo dotyczy sytuacji, gdy pacjenci poruszają ten temat podczas konsultacji z Tobą. Może to być niewygodna rozmowa, ponieważ legalizacja i stosowanie medycznej marihuany są jeszcze pod wieloma względami w powijakach.
Jednak w miarę jak coraz więcej stanów będzie legalizowało marihuanę do celów leczniczych, rozmowy z pacjentami na temat marihuany będą coraz łatwiejsze. Niniejszy przewodnik dotyczący rozmów z pacjentami na temat medycznej marihuany ma na celu pomóc Tobie, jako lekarzowi, w sprawnym i prostym przeprowadzeniu tego typu rozmów.
Rozpoczęcie rozmowy o marihuanie
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że rozmowa o marihuanie z pacjentem nie jest nielegalna. W rzeczywistości jesteś prawnie zobowiązany do zachowania poufności w rozmowach z pacjentami. Możesz powiedzieć o tym także swojemu pacjentowi, aby wiedział, że może bezpiecznie być szczery i otwarty w rozmowie z Tobą na temat medycznej marihuany, tego, co chce dzięki niej osiągnąć i dlaczego uważa, że może mu ona pomóc.
Zanim porozmawiasz z pacjentem o tym ziole, ważne jest, abyś sam zdobył wiedzę na jego temat.
Poruszając temat marihuany, powinieneś:
- Zrozumieć, że nie ma żadnych stereotypów. Marihuana dotyczy wszystkich grup wiekowych, kulturowych, społeczno-ekonomicznych i płciowych. Nie jest to "narkotyk dla bogaczy" ani "narkotyk dla biedaków" - a dla wielu osób nie jest to nawet narkotyk.
Zmień sposób odczytywania formularzy medycznych. Muszą one być dostosowane do terminologii akceptowanej kulturowo, która zachęci pacjentów do swobodnej rozmowy. Zamiast "zażywanie narkotyków" może warto dodać do formularzy "zażywanie marihuany"?
Nie krępuj się otwarcie komunikować z pacjentami i dzielić się z nimi swoimi doświadczeniami.
Okazuj współczucie. Pacjenci, którzy używają marihuany, aby złagodzić skutki uboczne fibromialgii, raka, stwardnienia rozsianego i wielu innych wyniszczających chorób, szukają wsparcia i pocieszenia, a nie osądu czy listy tego, czego nie należy robić.
Inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, rozmawiając z pacjentami o marihuanie, to m.in:
Zachęcanie do szczerości
Nie bądź nieśmiały lub zakłopotany, ani nie pozwól, aby Twoi pacjenci tak się czuli. Zachęcaj ich do podawania dokładnych informacji na temat używania przez nich trawki. Przypomnij im, że medyczna marihuana jest legalna w ponad połowie stanów USA i że szczerość w rozmowach z Tobą na temat tego, co wprowadzają do swojego organizmu, jest oczywiście dozwolona - i zalecana. Chociaż mogą czuć się skrępowani tą rozmową, zachęcaj pacjentów do bezpośredniej i jasnej rozmowy.
Bądź także dobrym adwokatem swojego pacjenta. Poproś pacjenta, aby opowiedział, jak konopie indyjskie wpływają na jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Uzyskaj szczegółową listę leków, które obecnie przyjmuje, oraz wszelkich skutków ubocznych z nimi związanych. Zapytaj, jak medyczna marihuana łagodzi ich objawy i skutki uboczne.
Rozmowa o skutkach ubocznych
W zależności od innych leków, które przyjmuje Twój pacjent, marihuana może wywoływać pewne skutki uboczne. Omów te skutki uboczne ze swoim pacjentem. Jeśli nie jesteś na bieżąco z nauką o endokannabinoidach, sam przeprowadź badania, abyś mógł pewnie i kompetentnie porozmawiać o tym z pacjentem.
Omówienie, czy lek pomaga w konkretnym schorzeniu
Zapytaj swojego pacjenta o jego konkretną chorobę i o to, czy chce leczyć się marihuaną. W różnych stanach różne schorzenia kwalifikują się do stosowania medycznej marihuany. Na przykład niektóre stany zezwalają na stosowanie medycznej marihuany w leczeniu zespołu stresu pourazowego, a inne nie. Ponownie, zapoznaj się z tymi informacjami, aby móc poprowadzić pacjentów we właściwym kierunku.
Dowiedz się, jaki jest poziom tolerancji Twojego pacjenta. Niektórzy pacjenci radzą sobie dobrze z mikrodawkami, podczas gdy inni cierpią na silniejszy ból i wymagają większych dawek.
Pytanie o sposób przyjmowania leków
Jeśli jesteś podobny do wielu lekarzy, możesz chcieć odwieść pacjenta od palenia medycznej marihuany i zachęcić go do stosowania innych metod jej zażywania, takich jak np:
- Waporyzacja
Picie napojów infuzyjnych
Edibles
Plastry transdermalne
Balsamy
Nalewki
Tabletki z marihuaną
To wszystko są dobre opcje, jeśli Twój pacjent nie chce palić medycznej marihuany. Jednak dla innych pacjentów palenie zapewnia szybką ulgę w bólu, gdy objawy choroby stają się zbyt trudne do zniesienia.
Pytanie o harmonogram przyjmowania leków
Porozmawiaj z pacjentami o tym, kiedy zazwyczaj przyjmują leki. Dla niektórych osób marihuana nie jest odpowiednią terapią w ciągu dnia, ponieważ może wywoływać senność. W takim przypadku lepiej będzie, jeśli będą przyjmować ją w nocy. Niektóre odmiany marihuany, takie jak Indica, lepiej nadają się do przyjmowania w nocy, a inne, takie jak Sativa, są bardziej odpowiednie do stosowania w ciągu dnia.
Kiedy zalecać medyczną marihuanę
Poniżej znajduje się lista rzeczy, które należy omówić z pacjentem, aby ustalić, czy jest on dobrym kandydatem do zażywania medycznej marihuany:
- Czy istnieją jakieś zagrożenia dla zdrowia związane z używaniem marihuany?
Na jakie dolegliwości chciałby leczyć się za pomocą marihuany?
Jaka byłaby ich metoda konsumpcji?
Czy medyczna marihuana pasowałaby do ich stylu życia?
Czy potrzebują więcej informacji na temat medycznej marihuany?
Czy będą w stanie wykonywać swoje codzienne czynności, używając marihuany?
Czy będą bezpieczne podczas używania marihuany?
Jakie przyjmowane przez nich leki mogą wchodzić w interakcje z medyczną marihuaną?
Im więcej szczegółów uzyskasz od swoich pacjentów, tym lepiej będziesz mógł ich leczyć. Szczególnie zależy Ci na tym, aby pacjent omówił z Tobą swoje objawy, abyś mógł zdecydować, czy medyczna marihuana w ogóle pomoże.
Jeśli Twój pacjent już używa marihuany, warto zapytać go o kilka rzeczy, m.in:
- Jaką metodę zażywania stosuje?
Jakich odmian używają? Czy są to odmiany o wysokiej zawartości CBD czy wysokiej zawartości THC?
Czy w ich produktach z marihuaną są jakieś dodatki?
Jaką dawkę przyjmują?
Czy ich objawy uległy poprawie, odkąd zaczęli używać medycznej marihuany?
Czy zdarzają się sytuacje, kiedy spożywają marihuanę częściej niż w innych przypadkach?
Czy doświadczają nowych skutków ubocznych lub objawów?
Chociaż możesz być pod presją czasu i musisz spieszyć się na kolejną wizytę, pozwól pacjentowi zadać tyle pytań, ile potrzebuje. Im więcej szczegółów uda Ci się uzyskać, tym lepiej opracujesz plan leczenia, który będzie dla niego optymalny.
Kiedy pacjenci pytają o medyczną marihuanę
Jeśli twój pacjent cierpi na przewlekłą chorobę i nie znalazł wystarczającej ulgi w bólu i innych objawach, których doświadcza, stosując tradycyjne leki, medyczna marihuana może być rozwiązaniem. Alternatywnie, może ona przynajmniej stanowić część planu leczenia.
Medyczna marihuana może:
- Zmniejszać stan zapalny
uśmierzać ból
kontrolować napady padaczkowe
Poprawić apetyt
Zmniejszać nudności
Zmniejszają niepokój
Działa jako przeciwutleniacz.
Jeśli Twój pacjent cierpi na chorobę medyczną, która kwalifikuje się do stosowania medycznej marihuany w jego stanie, prawdopodobnie przyjdzie do Ciebie z pytaniem o korzyści, ryzyko i możliwości terapeutycznego wykorzystania marihuany w przypadku jego konkretnej dolegliwości.
Oczywiście przed rozpoczęciem edukacji pacjentów w zakresie medycznej marihuany należy zapoznać się z lokalnymi przepisami i prawami dotyczącymi zalecania medycznej marihuany w danym stanie.
Kiedy powiedzieć pacjentowi "nie" w sprawie marihuany
Niektórzy pacjenci nie są dobrymi kandydatami do leczenia medyczną marihuaną. Będziesz mógł to stwierdzić, badając pacjenta i zapoznając się z jego historią choroby. Na przykład, kobiety w ciąży mogą nie być dobrymi kandydatami, lub może być konieczne ich uważne monitorowanie. Pacjenci cierpiący na schizofrenię będą prawdopodobnie wymagać ścisłego nadzoru psychiatry.
Inne powody, dla których możesz odmówić stosowania medycznej marihuany, to m.in:
Ryzyko uzależnienia lub niebezpieczne interakcje z obecnie stosowanymi lekami
W 2013 r. około 7,5% użytkowników marihuany miało 12 lat lub więcej, a liczba osób aktualnie używających marihuany wynosiła 19,8 miliona. Około 17% osób używających konopi indyjskich, które zaczęły używać tego narkotyku w wieku nastoletnim, uzależniło się od niego.
W przypadku odstawienia konopi nastolatki są bardziej niż dorośli narażone na wystąpienie objawów odstawiennych. Objawy takie jak agresja i niepokój mogą utrzymywać się dłużej niż kilka tygodni.
Bardzo ważne jest, aby Twoi pacjenci dzielili się z Tobą szczegółami dotyczącymi używania przez nich marihuany, w tym tego, jakiego rodzaju używają, jak ją podają i jak często ją stosują. Jak wiadomo, konopie indyjskie mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami dostępnymi bez recepty i na receptę. Znając szczegóły dotyczące ich stosowania, możesz podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru leków i edukować pacjentów w zakresie przeciwwskazań do stosowania marihuany lub konieczności ich ścisłego monitorowania.
Czy skutki uboczne mogą być problematyczne
Konopie indyjskie zawierają ponad 60 kannabinoidów, a także ponad 400 innych związków chemicznych, z których wszystkie mogą mieć negatywne skutki. Musisz poinformować swoich pacjentów o tych skutkach ubocznych, podobnie jak w przypadku każdego innego leku.
Działania niepożądane konopi indyjskich są zazwyczaj łagodne, ale istnieją. Zwykle występują one również u początkujących użytkowników i osób używających marihuany rekreacyjnie. Kilka efektów ubocznych może obejmować:
- ataki paniki
Paranoja
dysforię
Dlatego najlepszą radą dla pacjenta jest poinformowanie go, aby zaczął od małych dawek marihuany i w razie potrzeby stopniowo je zwiększał.
Czy istnieją konsekwencje prawne
Legalizacja medycznej marihuany w niektórych stanach dała pacjentom tak zwaną broń w walce z bólem i innymi wyniszczającymi objawami. Nie ułatwia to jednak pracy lekarzom. Prawdopodobnie nie czujesz się pewnie w roli strażnika substancji, która jest kontrolowana przez władze federalne i ma ograniczoną liczbę badań klinicznych. Możesz obawiać się odpowiedzialności prawnej lub utraty licencji, nawet jeśli pracujesz w stanie, który zatwierdził konopie indyjskie do użytku leczniczego. Nie jesteś sam.
Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed wydaniem jakichkolwiek zaleceń. Na przykład przepisy obowiązujące w każdym stanie różnią się od siebie, a jako lekarz musisz ich przestrzegać, aby nie stracić licencji i nie narazić się na kary cywilne ze strony agencji takich jak państwowy departament zdrowia.
Ryzyko prawne jest jednak minimalne, jeśli chodzi o wydawanie pacjentom zaświadczeń o stosowaniu medycznej marihuany, głównie dlatego, że nie wydajesz leku. Wystawiasz jedynie swoim pacjentom pisemne zalecenie poświadczające, że Twoi pacjenci rzeczywiście cierpią na chorobę kwalifikującą ich do leczenia medyczną marihuaną w danym stanie. Twoi pacjenci otrzymują marihuanę od licencjonowanego dostawcy lub dystrybutora marihuany, a nawet mogą sami ją uprawiać w ilościach określonych przez państwo.
Niektóre stany wymagają od pacjenta potwierdzenia miejsca zamieszkania, a większość stanów wymaga, aby pacjentom poniżej 18 roku życia towarzyszył rodzic lub opiekun. O ile nie prowadzisz "młyna pigułek" lub nie przepisujesz w nieodpowiedni sposób nieprzyzwoitych ilości środków odurzających, nikt nie będzie cię ścigał.
Przekonanie pacjenta do spróbowania medycznej marihuany, jeśli jest niezdecydowany
Aby przekonać pacjenta, który nie jest pewien, czy chce spróbować medycznej marihuany, możesz zacząć od poinformowania go o szerokiej gamie korzyści, w tym o..:
Liczba organizacji wspierających medyczną marihuanę
Obecnie w Stanach Zjednoczonych i na arenie międzynarodowej istnieje ponad 60 organizacji zdrowotnych, które popierają umożliwienie pacjentom legalnego i natychmiastowego dostępu do medycznej marihuany pod nadzorem lekarza.
Do organizacji tych należą między innymi:
- Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych
Amerykańskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego
Federacja Amerykańskich Naukowców
Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne
Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne
Organizacje te popierają także prowadzenie na szeroką skalę badań klinicznych, które dostarczałyby lekarzom informacji pozwalających im lepiej ocenić potencjał medycznej marihuany.
Marihuana a trawienie
Prawdopodobnie słyszałeś banał związany z konopiami indyjskimi "the munchies". Pomimo tej zabawnie brzmiącej nazwy, badania wykazują, że układ endokannabinoidowy pomaga modulować apetyt. Szczególnie interesujące może to być dla lekarzy zajmujących się leczeniem zaburzeń odżywiania. W czasopiśmie International Journal of Eating Disorders opublikowano badanie, które wykazało, że kannabinoidy mogą również pomóc w leczeniu anoreksji.
Marihuana jest powszechnie stosowana w celu zmniejszenia nudności. Jednak badania sugerują, że medyczna marihuana ma jeszcze więcej korzyści dla układu trawiennego. Może ona nawet odgrywać rolę w różnych dolegliwościach zdrowotnych związanych z trawieniem, takich jak:
- Otyłość
Choroba Crohna
Cukrzyca
Konopie indyjskie a twój mózg
Konopie indyjskie są również powiązane z dobrym stanem zdrowia mózgu. Aktywność receptorów kannabinoidowych w mózgu przed urodzeniem wskazuje, że związki te mogą korzystnie wpływać na rozwój mózgu. Marihuana może odgrywać rolę w tworzeniu nowych neuronów w mózgu i ogólnej plastyczności mózgu.
Ponadto medyczna marihuana może mieć właściwości neuroprotekcyjne, które mogą pomóc w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak np:
- Choroba Parkinsona
choroba Alzheimera
Migreny
Niedobory tlenu
Leczenie bólu
Lekarze mogą przepisywać medyczną marihuanę w przypadku przewlekłego bólu w stanach, w których jest ona zatwierdzona jako warunek kwalifikacji. Spine Journal opublikował niedawno wyniki badań, z których wynika, że w centrum leczenia kręgosłupa w Kolorado jeden na pięciu pacjentów stosował marihuanę w celu uśmierzenia bólu. Dziewięćdziesiąt procent tych pacjentów twierdziło, że marihuana łagodziła ich ból w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Ponieważ powyższe statystyki pochodzą z ankiety, a nie z badań klinicznych, naukowcy muszą jeszcze zbadać rolę marihuany w leczeniu bólu pleców. Jednak wiele osób twierdzi, że marihuana pomaga im w bólu, a nauka wreszcie nadrabia te zaległości. Na przykład, kilka rodzajów bólu, na które pomaga marihuana to:
- Ból neuropatyczny
Ból przewlekły
Mając do dyspozycji takie informacje, o wiele łatwiej jest poruszyć temat medycznej marihuany w rozmowach z pacjentami i przekonać ich, aby spróbowali.
Inne kwestie, o których warto porozmawiać, to:
Może ona pomóc w zwalczaniu objawów niektórych chorób i skutków ubocznych leczenia
Badania naukowe wykazują, że medyczna marihuana może pomóc w walce z wieloma problemami fizycznymi i chorobami. Może pomóc w zwalczaniu wyniszczających objawów chemioterapii i raka, takich jak nudności i bóle kości.
Poprawia metabolizm i pomaga schudnąć
Konopie indyjskie mogą pomóc w regulacji produkcji insuliny i wspomagają organizm w lepszym zarządzaniu dziennym spożyciem kalorii. To może być powód, dla którego większość palaczy marihuany jest szczuplejsza niż osoby niepalące. Przy naszym otyłym narodzie, jest to prawdopodobnie świetna wiadomość dla wielu osób.
Pomaga w walce z depresją i lękami
Medyczna marihuana pozwala pozbyć się depresji i lęków z umysłu użytkownika. Jeśli twój pacjent jest sceptyczny w tej kwestii, badania przeprowadzone w 2010 roku przez Harvard Medical School wykazały, że największe korzyści z marihuany wynikają z tego, że poprawia ona nastrój użytkownika i działa jak łagodny środek uspokajający.
To bezpieczniejsza alternatywa niż uzależniające leki
Medyczna marihuana jest o wiele bezpieczniejsza niż tytoń, alkohol i twardsze substancje. Badania wykazują, że ludziom łatwiej jest używać marihuany niż innych niebezpiecznych, uzależniających leków. Jest to istotna korzyść dla zdrowia, ponieważ marihuana może uchronić ludzi przed sięgnięciem po twarde narkotyki, które mogą być śmiertelne.
Pomaga odwrócić szkody wyrządzone w płucach przez papierosy
Badanie opublikowane w 2012 r. wykazało, że marihuana nie szkodzi płucom, a wręcz eliminuje negatywne skutki długotrwałego palenia papierosów. W badaniu wzięło udział ponad 5000 uczestników i wykazano, że stan zdrowia płuc u palaczy tytoniu pogarszał się z czasem, natomiast u palaczy marihuany zaobserwowano wzrost pojemności płuc. Oczywiście pacjenci, którzy obecnie palą papierosy, musieliby rzucić palenie, aby dostrzec te korzyści.
Kolejne 80 randomizowanych badań, w których wzięło udział około 6500 osób, wskazuje na poparcie dla stosowania medycznej marihuany w leczeniu niektórych schorzeń, w tym
- Skurcze mięśni
Przewlekły ból
Zaburzeń snu
ruchów mimowolnych
Zespół Tourette'a
Utrata wagi związana z HIV
Nudności lub wymioty po chemioterapii
Wyniki te zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Medical Association.
Rozmowy z nastolatkami na temat medycznej marihuany
Po zalegalizowaniu marihuany w niektórych stanach USA trudno jest określić, co należy powiedzieć nastolatkom, którzy są zainteresowani tym narkotykiem. Jest to zrozumiałe. Dla wielu pacjentów czas na eksperymenty przypada na okres nastoletni, a dla lekarzy są to pacjenci, w przypadku których poufna, praktyczna i oparta na naukowych podstawach porada jest niezbędna.
Jeśli wypróbowałeś już wszystkie inne możliwe sposoby leczenia i nic nie pomaga, medyczna marihuana może być rozwiązaniem dla nastoletniego pacjenta, jeśli będziesz go uważnie obserwować.
Trzeba jednak wiedzieć, co powiedzieć. Lekarze muszą przekazać nastoletnim pacjentom prawidłowe informacje, które pomogą im podjąć świadomą decyzję.
Nastoletniemu pacjentowi należy powiedzieć między innymi, że
- Jeśli używasz marihuany, rób to rzadko.
Nie łącz konopi indyjskich z innymi narkotykami lub alkoholem.
Nie używaj konopi indyjskich, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Nie używaj "modyfikowanych" narkotyków.
Nie prowadź samochodu, gdy jesteś pod wpływem marihuany. Odczekaj kilka godzin.
Zdobywanie wiedzy na temat zmieniającego się środowiska medycznej marihuany
Ogólnie rzecz biorąc, lekarze muszą zdobywać wiedzę na temat zmieniającego się środowiska. Marihuana jest obecnie stosunkowo nowym i potencjalnie korzystnym wyborem dla pacjentów. W związku z tym pacjenci coraz częściej sięgają po medyczną marihuanę. Bez względu na powód lub przyczynę leczenia, jako lekarz musisz prowadzić otwarty dialog z pacjentami. W większości przypadków jesteś ich mentorem w dążeniu do bycia zdrowym i uzyskania ulgi w objawach.
Jak widać, coraz większa liczba badań naukowych potwierdza liczne korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie medycznej marihuany. Te przedstawione tutaj to tylko wierzchołki wielu gór lodowych. I chociaż istnieją możliwe skutki uboczne marihuany, są one minimalne. Pacjenci mogą je zminimalizować, stosując wapowanie zamiast palenia.
To, czy medyczna marihuana powinna zostać zalegalizowana, czy też nie, jest wciąż tematem dyskusji w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy inne kraje już doświadczają zarówno medycznych, jak i finansowych korzyści płynących z jej legalizacji.
Teraz, gdy wiesz już więcej o rozmowach z pacjentami na temat medycznej marihuany, zarejestruj się na stronie marijuanadoctors.com, aby nawiązać kontakt z pacjentami i dołączyć do naszego newslettera, w którym na bieżąco zamieszczamy informacje dostosowane do potrzeb pacjentów.