ul. Kielcka 10
867 600 467 kontakt@- dla-ludzi.pl

Zaskakujące fakty na temat młodych ludzi i marihuany

Zaskakujące fakty na temat młodych dorosłych i marihuany

Posted by Marihuana Doctors on 03/23/2017 in Medyczna marihuana

Aktualizacja: 25 stycznia 2019 r. Treści medyczne zweryfikowane przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Wielu krytyków legalizacji marihuany opiera swój sprzeciw w dużej mierze na przekonaniu, że większość młodych ludzi będzie nadużywać trawki do tego stopnia, że jedyne, co będą chcieli robić, to się naćpać. Fakty jednak malują zupełnie inny obraz. Sondaże i badania wykazują, że większość młodych dorosłych, którzy używają marihuany, prowadzi aktywne i produktywne życie.

Badania przynoszą zachęcające wyniki

Firma badawcza Miner & Co. przeprowadziła w 2016 r. ankietę wśród 800 użytkowników konopi indyjskich w wieku od 25 do 39 lat, mieszkających w Kalifornii, Kolorado i Waszyngtonie - stanach, w których w ostatnich latach zalegalizowano rekreacyjną marihuanę. Ponad 90% z nich przyznało, że pije marihuanę co najmniej raz w tygodniu, a 95% stwierdziło, że używa jej, ponieważ pomaga im się skupić i zachować przytomność umysłu, a nie tylko "upalić".

W raporcie z badania firma zauważyła, że konopie indyjskie stały się ważną częścią ogólnego programu odnowy biologicznej użytkowników, obok diety i ćwiczeń fizycznych.

Zdecydowana większość respondentów badania - 84% - przyznała, że pracuje na pełen etat, a 64% stwierdziło, że dochód ich gospodarstwa domowego wynosi 75 000 USD lub więcej. Znacząca liczba respondentów - 42 procent - przyznała, że ma przynajmniej jedno dziecko.

Używanie marihuany przez nastolatków w stanach, w których stosuje się medyczną marihuanę

Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym The Lancet Psychiatry wykazało, że używanie marihuany przez nastolatków pozostało w dużej mierze niezmienione w stanach, w których legalna jest marihuana lecznicza. Dane zebrane od ponad miliona nastolatków na przestrzeni prawie ćwierćwiecza wykazały, że nie ma dowodów na to, że używają oni więcej trawki tylko dlatego, że mieszkają w stanie, który zezwala na stosowanie medycznej marihuany.

Badanie dotyczyło używania marihuany przez młodzież w wieku od 13 do 18 lat w okresie od 1991 do 2014 roku. Wyniki te potwierdzają badania przeprowadzone w 2012 r. przez naukowców z Kalifornii, które wykazały, że nastolatki w tym stanie używają marihuany rzadziej niż przed legalizacją medycznej marihuany.

Wtedy i teraz

Inne badania wykazały, że używanie marihuany przez nastolatków nie zmieniło się w stanach, w których marihuana została zalegalizowana do celów rekreacyjnych. Departament Zdrowia Publicznego i Środowiska Kolorado przeanalizował dane dotyczące używania marihuany w 2009 r., zanim trawka stała się legalna, oraz w 2015 r. - trzy lata po legalizacji. Dane wykazały, że 21% nastolatków z Kolorado używało trawki w ciągu ostatnich 30 dni, w porównaniu z 25% w 2009 roku. Departament zebrał dane na podstawie ankiet wypełnionych przez około 17 000 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich w całym stanie.

Liczby te w znacznym stopniu dowodzą, że obawy związane z legalną trawką są bezpodstawne. Młodzież z Kolorado nie tylko nie zaczęła masowo palić trawki po wprowadzeniu legalności, ale wręcz jej używanie spadło.

Nie oznacza to jednak, że przeciwnicy nie będą przeprowadzać własnych badań, aby udowodnić swoje racje. Antylegalizacyjna grupa Smart Approaches to Marijuana wskazała na inne badania, które wykazały, że używanie trawki wśród młodzieży w Kolorado należy do najwyższych w USA. Jednak tamte badania opierały się na odpowiedziach mniej niż 400 nastolatków, podczas gdy inne opierały się na odpowiedziach prawie 20 000. Im większa próba, tym bardziej wiarygodne będą dane.

Ta sama grupa powołała się na inny raport opublikowany przez Uniwersytet Michigan w 2015 roku. Raport ten wykazał, że dostęp do marihuany zwiększył się w ciągu ostatnich 40 lat. W 1975 r. około 81% nastolatków twierdziło, że może łatwo znaleźć trawkę, a w 2014 r. już 90%. Jednak możliwość znalezienia trawki, a jej faktyczne używanie to dwie zupełnie różne rzeczy.

Zmiana mentalności?

Coraz więcej badań wskazuje, że używanie marihuany przez młodzież w stanach, w których legalna jest marihuana medyczna, nie wzrosło. Miejmy nadzieję, że te badania pomogą przekonać liderów do umożliwienia pacjentom cierpiącym na ciężkie choroby dostępu do marihuany lub rozszerzenia tego dostępu. Zbyt wiele stanów nie zezwala na legalne posiadanie marihuany do celów leczniczych lub ma tak restrykcyjne programy, że dostęp do nich jest prawie niemożliwy dla większości pacjentów.

Jest wiele stanów, które zalegalizowały marihuanę leczniczą, ale te "programy" w wielu przypadkach są po prostu niewykonalne. Na przykład Teksas jest jednym z kilku stanów, które zezwalają pacjentom na stosowanie oleju z kannabidiolu (CBD), ekstraktu z rośliny marihuany. Jednak dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Tylko pacjenci cierpiący na ciężką epilepsję mogą legalnie posiadać olej CBD, podczas gdy zdecydowana większość pacjentów cierpiących na inne poważne choroby jest całkowicie wykluczona.

Kolejnym problemem jest to, że w wielu stanach, które zezwalają na stosowanie CBD, nie ma do niego dostępu na terenie kraju. Pacjenci muszą wyjeżdżać poza granice stanu - w wielu przypadkach muszą w zasadzie przejechać cały kraj - aby zdobyć lek, który jest im potrzebny do złagodzenia objawów. Nawet po powrocie do domu nadal muszą się martwić, czy nie będą nękani przez funkcjonariuszy organów ścigania.

Miejmy nadzieję, że statystyki pomogą zmienić nastawienie ustawodawców stanowych i w końcu zdadzą sobie sprawę, że legalizacja medycznej marihuany nie wywoła takiego potoku zła, jakiego się obawiają. Legalizacja marihuany - do celów rekreacyjnych, leczniczych lub obu - nie oznacza automatycznie, że młodzi ludzie zaczną masowo sięgać po trawkę.

Fakty takie jak te w znacznym stopniu przyczyniają się do obalenia stereotypu użytkowników marihuany jako leniwych, pozbawionych motywacji ćpunów. Nadszedł czas, aby koncepcja używania marihuany ewoluowała i aby więcej ludzi zdało sobie sprawę, że tylko dlatego, że ktoś pali jointa, nie oznacza to, że nie może być produktywnym i ważnym członkiem społeczeństwa.

W MarijuanaDoctors.com mocno wierzymy, że każdy, kto cierpi na co dzień z powodu ciężkiej choroby, powinien mieć dostęp do medycznej marihuany, jeśli się na nią zdecyduje. Nieustannie monitorujemy rozwój sytuacji w całym kraju i mamy nadzieję, że rosnąca liczba dowodów pomoże przekonać przeciwników medycznej marihuany, że powinni udostępnić ją każdemu, kto jej potrzebuje.