ul. Kielcka 10
867 600 467 kontakt@- dla-ludzi.pl

Oklahoma zawiesza przepisy wykonawcze

Oklahoma zawiesza egzekwowanie przepisów

Posted by Nancy Moraa on 08/10/2020 in Aktualności

Zawartość medyczna recenzowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Po napotkaniu sporu sądowego, biuro prokuratora generalnego w Oklahomie wydało oświadczenie na początku lipca. W ogłoszeniu stwierdzono, że stan tymczasowo zawiesi egzekwowanie niektórych przepisów dotyczących działalności gospodarczej związanej z konopiami indyjskimi. Przepisy te groziły zamknięciem niektórych dyspensariuszy medycznej marihuany. To było według raportu opublikowanego przez The Oklahoman.

W związku z toczącym się procesem sądowym, Departament Zdrowia Stanu Oklahoma i OMMA zwróciły na to uwagę. Władze stanowe tymczasowo wstrzymają egzekwowanie niektórych przepisów dotyczących medycznej marihuany. Przepisy te zmusiłyby niektóre dyspensaria medycznej marihuany do zamknięcia swoich drzwi na dobre.

Spór o bezpieczną odległość od szkół i przedszkoli dla dyspenserów w Oklahomie

Tymczasowe wstrzymanie przepisów nastąpiło po tym, jak niektóre firmy z branży marihuany pozwały stan. Przepisy te wymagały, aby właściciele biznesów z konopiami indyjskimi byli mieszkańcami stanu przez co najmniej dwa lata. Prawo stanowiło również, że wszystkie punkty sprzedaży marihuany muszą być zlokalizowane w odległości ponad 1000 stóp od szkół i przedszkoli.

Zgodnie z raportem The Oklahoman, pozew zbiorowy prosi również sędziego sądu okręgowego Oklahoma County o zablokowanie stanu przed egzekwowaniem przepisów ograniczających na stałe. Te dwa przepisy weszły w życie 29 sierpnia 2019 roku.

Wyeliminowanie ich z biznesu

Teraz, gdy pozew znalazł swoją drogę przez sąd, OMMA zwróciła uwagę i zgodziła się nie brać pod uwagę tych wymagań podczas wniosków o odnowienie licencji. Przepisy te nie będą brane pod uwagę w pewnych okolicznościach tylko wtedy, gdy właściciel firmy złożył wniosek o licencję zanim nowe prawo weszło w życie.

Państwowe organy regulacyjne rozważą również wszelkie wnioski o przedłużenie licencji, które zostały odrzucone z powodu przepisów. Otwarcie dyspensarium, rozpoczęcie uprawy i przetwarzania może zająć lata. Inwestycja jest kosztowna dla przedsiębiorców. Zmiana "zasad" po dokonaniu inwestycji jest uzasadnionym punktem spornym.

Jednak firmy, które nie złożyły wniosków o licencje przed wejściem w życie nowych przepisów, będą musiały się do nich dostosować. Niektóre z nich mogą zostać zamknięte, podczas gdy inne zdecydują się na zmianę lokalizacji i dostosowanie się do pozostałych wytycznych.

Przepisy, które zostały uchwalone przez Legislaturę Oklahomy z powrotem w 2019 roku. Było to w celu dalszego wyjaśnienia pytania stanowego 788, które zalegalizowało medyczną marihuanę. Ale, niektóre aspekty praw wzbudziły obawy niektórych przedsiębiorców z branży konopi indyjskich. Twierdzili oni, że przepisy te spowodują, że wypadną z biznesu.

Pozew stwierdza, że zmiany prawne doprowadziłyby do zaprzestania działalności przez "setki, jeśli nie tysiące" licencjonowanych dyspensariuszy. Ponadto, istnieją istniejący właściciele firm, którzy nie są mieszkańcami Oklahomy od dwóch lat. Oznacza to, że ci właściciele straciliby również swoje licencje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Trudny czas dla dyspenserów i hodowców w OK

Jedną z firm, które były zaangażowane w pozew zbiorowy złożył był on KC'S Cannabis LLC. Firma ta twierdzi, że znajduje się w odległości ponad 2000 stóp od pobliskiej szkoły. Ale znajduje się również w odległości 1000 stóp od wejścia do ziemianki na boisku do softballu. To, zgodnie z definicją OMMA, jest wejściem do szkoły.

Ustawodawcy państwowi mieli zamiar rozwiązać te kwestie w ciągu tego roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ Gov. Kevin Stitt zawetował wielką ustawę omnibusową dotyczącą marihuany. Stwierdził on, że "nie została ona w pełni przeanalizowana" w ostatnich dniach sesji legislacyjnej.

Niektóre firmy nie będą miały zaakceptowanych wniosków o odnowienie licencji, jeśli naruszają szkolne rozporządzenie o zagospodarowaniu przestrzennym. I to jest duży problem dla hodowców marihuany i dyspensariuszy medycznych w Oklahomie. To nie jest tylko zmiana gry; może to spowodować, że wypadną z biznesu. A znalezienie nowych lokalizacji komercyjnych jest trudne. Wielu zarządców nieruchomości komercyjnych sprzeciwia się wynajmowaniu ich dyspenserom lub producentom marihuany. Zwłaszcza w społecznościach o dużym popycie, takich jak Oklahoma City.