ul. Kielcka 10
867 600 467 kontakt@- dla-ludzi.pl

Jak można wykorzystać marihuanę medyczną?

Wykorzystanie marihuany w medycynie

Już sama próba dyskusji na temat marihuany medycznej napotyka zazwyczaj na duży opór społeczny, trudno bowiem uciec od pytania o to, czy naprawdę zamierzamy stawać w obronie narkotyku. Tymczasem mamy do czynienia z rośliną o wyjątkowych właściwościach leczniczych.

Co więcej, jest to roślina z powodzeniem wykorzystywana już od tysięcy lat. Istnieje wiele grup osób, które jednoczą swoje wysiłki, aby zapewnić nam dostęp do marihuany medycznej. Najczęściej mówi się w tym kontekście o rodzicach dzieci zmagających się z atakami epileptycznymi oraz o osobach, które walczą z chorobą nowotworową, marihuana medyczna może być jednak również wykorzystywana w leczeniu choroby Parkinsona oraz stwardnienia rozsianego.

Walka o możliwość korzystania z niej toczy się również w naszym kraju. Dziś możemy mówić nawet o pierwszych sukcesach w tym zakresie, z którymi mamy do czynienia nawet pomimo tego, że przez lata zwolennicy stosowania marihuany medycznej znajdowali się na granicy prawa. Wiele dobrego zrobiła sprawa doktora Wojciecha Bachańskiego, który stracił pracę w Centrum Zdrowia Dziecka dzięki odważnej decyzji o leczeniu małych pacjentów lekami z wykorzystaniem marihuany.

Marihuana medyczna

Społeczeństwo nie mogło też pozostać obojętne w stosunku do rodziców walczącego z rakiem Wojtka z Wrocławiem, którzy nie obawiali się aresztowania sprowadzając olej konopny z Czech, aby ratować życie i zdrowie swojego dziecka. Warto pamiętać i o tym, że marihuana wykorzystywana w celach medycznych nie jest jedynie lekiem pozwalającym na skuteczną walkę z chorobą nowotworową i epilepsją. Posiada także szereg dodatkowych właściwości, a zakaz jej stosowania coraz częściej budzi sprzeciw także wśród lekarzy, którzy są świadomi tego, że nie mogą oferować swoim pacjentom takiej pomocy, na jaką ci ostatni rzeczywiście zasługują.

Dziś wiemy coraz więcej nie tylko o niej samej, ale również o związkach chemicznych, jakie wchodzą w jej skład, w tym zwłaszcza o kannabidiolu znanym też jako CBD. To właśnie on jest najważniejszym składnikiem olejów z konopi wartych wzmiankowania już choćby dlatego, że od niedawna można je w naszym kraju kupić legalnie. Kannabidiol jest substancją odznaczającą się możliwością wykorzystywania jej na szereg sposobów. Nie wpływa przy tym na ludzki mózg, co jest charakterystyczne dla THC.